> Novosti

POLUDNEVNI IZLET S TERENSKOM NASTAVOM

Autor: ADRIJANA KOVAČ, 8. 10. 2021.

Učenici predmetne nastave OŠ Trnovitički Popovac posjetili su grad Đurđevac. U Đurđevcu su ih dočekali kostimirani likovi i prigodnom predstavom vratili u davnu 1552. godinu. Srednjovjekovna utvrda  Stari grad  jedinstveni  je fortifikacijski objekt osebujne povijesti i posebne arhitekture. Utvrda je bila osobito značajna u vrijeme prodora Osmanlija što je učenike dodatno zainteresiralo gledanjem scenskog prikaza kako je bio obranjen Grad. U Interpretacijskom centru Picokijade učenici su doživjeti jedinstvenu Legendu o Picokima, te bogatstvo kulturne, prirodne i povijesne baštine đurđevačkog kraja kroz inovativnu, interaktivnu i multimedijalnu interpretaciju. U muzeju koji je smješten u Starom gradu, doprinijela je donacija hrvatskog slikara Ivana Lackovića Croate, s više od 2000  djela likovne zbirke hrvatskih autora i autora iz brojnih zemalja svijeta. Turistička atrakcija Đurđevca svakako su deve koje su smještene u pustinjskom ambijentu odmah pored utvrde Stari grad. Đurđica, Dina, Tomica, Romeo i prinova Bela svojom umiljatošću i šarmom osvojili mnoge simpatije naših učenika. Uz deve, mali zoološki vrt je dom i razigranim patuljastim kozama, ovcama, konjima, magarcima, autohtonoj peradi i ljamama. Sve životinje prilagođene su  interakciji s djecom. Iznenađenje učenicima bio je i posjet šumi "Borik "  koja je stotinjak godina stara borova i bagremova šuma s razgranatom mrežom puteljaka i  uređenom trim-stazom, a u sklopu je izgrađen novi hostel koji je ugostio i priredio učenicima igre iz davnina, pecanje drvenih igrica, streličarstvo, gađanje praćkom, potezanje medvjedića te još mnoge druge. U popodnevnim satima posjetili su  Posjetiteljski centar Đurđevački pijesci. Učenicima je na multimedijalan način kroz koncept proširene stvarnosti u zatvorenom prostoru prezentirana posebnost pustinjskog krajolika i bogatstvo raznolikosti životinjskog i biljnog svijeta koji živi na pijescima i to neovisno o godišnjem dobu i vremenskim uvjetima. Terenska nastava završena je obilaskom „Podravske Sahare“. Dio pijesaka koji se nalazi istočno od grada Đurđevaca 1963. godine proglašen je posebnim geografsko-botaničkim rezervatom kao lako prepoznatljivo i jedinstveno stanište u kojem se isprepliću florni elementi s vegetacijom i velikim brojem endemskih vrsta.

« Listopad 2021 »

> Novosti
Osnovna škola Trnovitički Popovac / Trnovitički Popovac 80, HR-43233 Trnovitički Popovac / os-trnoviticki-popovac.skole.hr / ured@os-trnoviticki-popovac.skole.hr