PROJEKT "ČITAMO MI U OBITELJI SVI"

Autor: Administrator , 10. 2. 2014.

Učenici 3. razreda uključili su se u nacionalni projekt za poticanje čitanja pod nazivom „Čitamo mi u obitelji svi“ koji je pokrenut 2011. god. u organizaciji Hrvatske mreže školskih knjižničara. Brojna istraživanja dokazuju da su najbolji učenici iz obitelji u kojima se mnogo čita i u kojima knjige predstavljaju vrijednost. Zato su u ovaj projekt osim knjižničarke i učiteljice uključeni i roditelji koji zajedno sa svojom djecom uživaju u zajedničkom vremenu sa knjigama. Projekt je osmišljen prema principu „putovanja knjižničnog ruksaka“ od jednog do drugog učenika. U ruksaku se nalazi 8 zanimljivi knjiga iz različitih područja, kako bi svaki član obitelji mogao pronaći nešto za sebe. Roditelji i djeca određuju svaki dan barem 15 min ili pola sata za čitanje i razgledavanje knjiga iz naprtnjače. Važno je da se roditelji i djeca druže u intimnoj aktivnosti zajedničkog čitanja. Knjige se mogu čitati na više načina: pola priče čita dijete, a pola priče roditelj dijete čita svojim članovima obitelji na glas roditelji čitaju svojoj djeci skupno svi istodobno čitaju različite knjige u tišini itd. Svoje dojmove i zanimljivosti te lijepe doživljaje zajedničkog čitanja zapisuju se u bilježnicu dojmova.